Plaża nudystów a dzieci.

Plaża nudystów a dzieci.

Temat nagości dzieci zwykle poruszany jest przed wakacjami, czy podczas nich. Wtedy właśnie najczęściej pojawiają się opowieści o nagich dzieciach na plażach czy o gołych pupach w krzakach.
Zbierałam się w sobie bardzo dług żeby poruszyć ten temat. W końcu chyba wiem jak delikatnie napisać to co chciałam przekazać.

Pisałam już kilkakrotnie, że bardzo spodobała nam się Chorwacja. Dwukrotnie byliśmy w tym samym regionie, bo znaleźliśmy plażę, która nam odpowiadała. Jedyną krepującą mnie sytuacją było to że obok była plaża nudystów. Tak ludzi w różnym wieku, którzy pływali, opalali się, spacerowali NAGO.

Nudyści a reszta.

Początkowo czułam się skrępowana, a prawda jest taka że zarówno ja jak i moje dzieci wiedzą czym różni się chłopiec i dziewczynka. O dziwo moje dzieci nie były zafascynowane nagością. Nie wzbudziła w nich odrazy. Ludzie zwyczajnie nie mieli ubrań, bo było im ciepło. Co ciekawe nikt nikogo nie zaczepiał, nie wymagał nagości ani ubioru. Mnie zafascynowała jedna rzecz: odwaga, świadomość swojego ciała, akceptacja.

Dzieci dorosłych nudystów.

Nasze kąpielisko, było podzielone na “rewiry”. W jednej części byli ubrani, obok pasjonaci nagości. Urzekła mnie ważna rzecz, której bardzo często nie doceniamy jako rodzice.Osoby które na plaży były nago, ale były z dziećmi w różnym wieku, pilnowały swoich dzieci. Pilnowały by te miały na sobie stroje i intymne części zakryte. Nie zauważyłam tego od razu, ale kiedy to do mnie dotarło, poczułam się dziwnie. Nie wiem czy tak jest wszędzie. Jest to moja obserwacja jednej plaży przez okres naszych dwóch wakacyjnych wyjazdów.

Tolerancja nagości dziecka.

Czy szanujesz nagość swojego dziecka? Dlaczego dopiero wtedy dotarło do mnie jak często, zamiast chronić nasze dzieci pozwalamy, na to by były narażone wzrok osób, które mogą być chore. Urzekło mnie to co zobaczyłam. Mimo przekonań rodziców, dzieci są ubrane. Decyzję o tym czy dziecko będzie chciało być nagie na plaży, zostawia się dziecku. Nawet maluchy, które były pieluchowymi dziećmi miały stroje. Bo mogą je mieć, bo jest taka możliwość. Nie wiadomo kto siedzi na kocu obok, ani czy ktoś nie robi naszemu dziecku zdjęć na plaży.  Nie wiemy w jaki sposób je wykorzysta. Czy warto więc narażać je na to sytuacje, które mogą być krępujące również dla Ciebie. W czasach kiedy pornografia dziecięca jest tak łatwo rozpowszechniana czy chcesz żeby Twoje dziecko było jej częścią?

Chroń, dbaj, ucz.

Tak samo jak ważne jest dbanie o odpowiednia ochronę przeciwsłoneczną, czy właściwy ubiór, tak samo ważne jest by edukować dziecko. Ważne by wiedziało że są sytuacje, które nie mają prawa się wydarzyć. By wiedziały i umiały się bronić przed takimi sytuacjami, bo nas rodziców może z nimi nie być. Ważna jest edukacja, uświadamianie że nie powinny  nagie biegać po plaży.

To czego nauczysz swoje dziecko będzie miało ogromne znaczenie w okresie dojrzewania, ale też wpłynie na kolejne pokolenie. Tak jak lepiej zapobiegać niż leczyć, tak lepiej edukować niż później borykać się z konsekwencjami.

Czytaj dalej

0 thoughts on “Plaża nudystów a dzieci.

  1. Lubię krótkie i treściwe posty.
    Powiem szczerze, że nigdy nie byłam na takiej plaży i na pewno nie mam doświadczenia, żeby się do czegoś odnieść.
    Jedno co jest pewne że wszystko wynosi się z domu. Zarówno nawyki jak i nastawienie do innych.
    Dobrze że zwróciłaś na to uwagę, bo naprawdę nie wiadomo kogo się spodziewać obok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *